g plus

Internet Explorer és un navegador MORT! Si us plau, utilitzeu un altre navegador.

entesos!

teoria

Resum teòric dels aspectes bàsics de la gramàtica catalana

L'enxaneta: un ésser fabulós

els verbs

Els verbs catalans, atenent les alteracions que poden sofrir en la seva forma, es divideixen en tres conjugacions:

II-a conjugació: els verbs acabats en er i re així com els verbs dir i dur.

taula recapitulativa

A continuació donem la conjugació d'alguns verbs model al:

indicatiu present:
I-a conj. II-a conj. III-a conj. (purs) III-a conj. (incoatius)
cant-o perd-o dorm-o serv-eix-o
cant-es perd-s dorm-s serv-eix-es
cant-a perd dorm serv-eix
cant-em perd-em dorm-im serv-im
cant-eu perd-eu dorm-iu serv-iu
cant-en perd-en dorm-en serv-eix-en
indicatiu imperfet:
I-a conj. II-a conj. III-a conj.
cant-ava perd-ia dorm-ia
cant-aves perd-ies dorm-ies
cant-ava perd-is dorm-ia
cant-àvem perd-íem dorm-íem
cant-àveu perd-íeu dorm-íeu
cant-aven perd-ien dorm-ien
indicatiu passat simple:
I-a conj. II-a conj. III-a conj.
cant-í perd-í dorm-í
cant-ares perd-eres dorm-ires
cant-à perd-é dorm-í
cant-àrem perd-érem dorm-írem
cant-àreu perd-éreu dorm-íreu
cant-aren perd-eren dorm-iren
indicatiu futur:
I-a conj. II-a conj.(re) II-a conj.(er) III-a conj.
cant-ar-é perd-r-é tem-er-é dorm-ir-é
cant-ar-às perd-r-às tem-er-às dorm-ir-às
cant-ar-à perd-r-à tem-er-à dorm-ir-à
cant-ar-em perd-r-em tem-er-em dorm-ir-em
cant-ar-eu perd-r-eu tem-er-eu dorm-ir-eu
cant-ar-an perd-r-an tem-er-an dorm-ir-an
condicional:
I-a conj. II-a conj.(re) II-a conj.(er) III-a conj.
cant-ar-ia perd-r-ia tem-er-ia dorm-ir-ia
cant-ar-ies perd-r-ies tem-er-ies dorm-ir-ies
cant-ar-ia perd-r-ia tem-er-ia dorm-ir-ia
cant-ar-íem perd-r-íem tem-er-íem dorm-ir-íem
cant-ar-íeu perd-r-íeu tem-er-íeu dorm-ir-íeu
cant-ar-ien perd-r-ien tem-er-ien dorm-ir-ien
subjuntiu present:
I-a conj. II-a conj. III-a conj. (purs) III-a conj. (incoatius)
cant-i perd-i dorm-i serv-eix-i
cant-is perd-is dorm-is serv-eix-is
cant-i perd-i dorm-i serv-eix-i
cant-em perd-em dorm-íem serv-im
cant-eu perd-eu dorm-íeu serv-iu
cant-in perd-in dorm-ir-ien serv-eix-in
subjuntiu imperfet:
I-a conj. II-a conj. III-a conj.
cant-és perd-és dorm-ís
cant-essis perd-essis dorm-issis
cant-és perd-és dorm-ís
cant-éssim perd-éssim dorm-íssim
cant-éssiu perd-éssiu dorm-íssiu
cant-essin perd-essin dorm-issin
imperatiu:
I-a conj. II-a conj. III-a conj. (purs) III-a conj. (incoatius)
cant-a perd dorm serv-eix
cant-i perd-i dorm-i serv-eix-i
cant-em perd-em dorm-im serv-im
cant-eu perd-eu dorm-iu serv-iu
cant-in perd-in dorm-in serv-eix-in
participi:
  I-a conj. II-a conj. III-a conj.
masculí singular: cant-at perd-ut dorm-it
masculí plural: cant-ats perd-uts dorm-its
feminí singular: cant-ada perd-uda dorm-ida
feminí plural: cant-ades perd-udes dorm-ides
gerundi:
I-a conj. II-a conj. III-a conj.
cant-ant perd-ent dorm-int

Activitats per practicar

5 6 7 8 9 10 73 79